.NET Programlama

ASP.NET MVC NEDİR?

MVC (Model-View-Controller), ilk olarak 1979 yılında  Trygve Reenskaug tarafından ortaya çıkarılmış olup Microsoft tarafından geliştirilerek Asp.Net platformuna entegre edilmiştir.

MVC (Model-View-Controller) aslında design patterndir. Design pattern yazılım geliştirme sürecinde kodların yeniden kullanılabilirliğini sağlama, ortaya çıkan yazılımsal sorunları çözme, performans düşüşü ve bu çözümlerin standartlar haline getirip yeniden kullanılabilir hale getirmeyi sağlayan bir framework’tür.

MVC, Model , View , Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve her kelime MVC’nin farklı bir katmanını ifade eder.

Model

Model veri işlemleri bu katmanda gerçekleşir. Veritabanına erişim, sınıflar(class), veritabanı ilişkileri gibi data (veri) ile ilgili bütün işlemler bu katmanda gerçekleşir.

VİEW

View, MVC’de projenin arayüzlerinin oluşturulduğu bölümdür. Bu bölümde projenin kullanıcılara sunulacak olan HTML dosyaları yer almaktadır.

CONTROLLER

İstemciden gelen isteği işlemek, Model ve View katmanları arasında köprü olmak gibi görevleri yerine getirir. Metotlar,değişkenler , fonksiyonlar  buradan çağrılarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir